Buradasınız: Ana sayfa - Ağız ve Diş Sağlığı - Beyaz Dişlere Sahip Olmak İsteyenler İçin..

Beyaz Dişlere Sahip Olmak İsteyenler İçin..

Neden bazı insanların dişleri bembeyaz, ama bazılarınınki neredeyse kahverengidir? Peki, siz dişlerinizin renginden memnun musunuz? Bleaching diş beyazlatma yöntemi ile, bembeyaz dişlere sahip olmak artık imkansız değil. Bembeyaz dişlerle korkmadan gülümsemek şüphesiz hepimizin hayali.

Bu konuda bilmeniz gereken her şeyi ve diş beyazlatmadaki son teknikleri Yavuz İpçi, Erdil Köksöker, Filiz Kahveci Yıldırım ve Giray Sagat‘a sorduk. ”Diş beyazlatma tekniklerinin kanıtlanmış bir zararı yok.” Primadent Diş ve Ağız Kliniği Hekimi Yavuz İpçi‘ye göre diş beyazlatma yöntemi, özellikle diş renginden memnun olmayıp porselen kaplama yaptırmak isteyen hastalar için birebir.

Dişteki renklenmelerin nedenleri nedir?

Bunun birçok sebebi var. Sigara, çay, kahve, kırmızı şarap gibi dış etkenlerle sonradan oluşan renklenmeler olabilir ya da doğuştan, yani annenin veya babanın diş renginin koyu olmasından kaynaklanan renklenmeler olabilir. Bunun dışında, antibiyotik kullanımına bağlı renk değişimlerine de rastlıyoruz. Bu konuda kaç farklı teknikten söz edilebilir?

İki ana diş beyazlatma tekniği vardır. Biri, klinikte uygulanan ”ofis bleaching” dediğimiz yöntem, diğeri ise hastanın evde kendisinin uyguladığı ”home bleaching” yöntemi. Evde gerçekleştirilen beyazlatma yöntemi için hastaya ağız yapısına uygun şeffaf bir kalıp hazırlanıyor. Kalıbın içine koyduğumuz özel bir jel var. Hasta bu kalıbın içine öngörüldüğü miktarda jel koyup bunu ağzına takıyor.

Şeffaf bir damaklık şeklinde olan kalıp, dişlerin üzerine geçiriliyor. Kalıp gün içinde bir saat takılarak kullanılıyor. On veya on beş gün kullanıldıktan sonra istenen beyazlığa ulaşılabilir. Klinikte yapılan beyazlatma yöntemi ise dişin durumuna göre iki, üç ya da dört seansta gerçekleştiriliyor. Beyazlatma işlemini gerçekleştirecek jeli hastanın dişlerine sürdükten sonra ışın veriyoruz.

Bu lazer ya da başka bir ışık kaynağı olabilir. Bu işlemde dişe oksijen verilerek dişin mine yapısına giriliyor ve oradaki rengin açılması sağlanıyor. Bu, dişin mine katmanının kalınlığına ve renklenmenin süresine bağlı olarak değişiyor, bazen tek seansta da istenilen sonuca ulaşılıyor. Evde ve ofiste uygulanan yöntemlerde sonuç aynı mı oluyor? Benim genellikle tercih ettiğim yöntem ”home bleaching”, yani hastanın dişlerini evinde kendi kendine beyazlatması. Uzun vadede eski haline dönme ihtimali yok diyebilirim, ama ofiste yaptıklarımızda bu risk var. Evde yapılan beyazlatmada, işlemi daha yavaş yaptığımız ve uzun süreye yaydığımız için kullandığımız kimyasal madde oranı da daha düşük oluyor. Bu yüzden genellikle ”home bleaching”i öneriyorum, ama iki yöntem de özellikle dişlerinin renginden memnun olmayıp porselen yaptırmak isteyen hastalarımız için birebir. Sırf renginden rahatsız olduğumuz için dişi kesmek çok yanlış, çünkü mine tabakası yok oluyor. Bunun yerine beyazlatmaya gitmek çok daha güvenli. Beyazlatma yöntemlerinin herhangi bir zararı var mı? Hiçbirinin ispatlanmış bir zararı yok. Dişe zarar vermediğine dair yaklaşık 1000 tane araştırma var. Zarar verdiğine dair hiçbir bilgiye rastlamadım. Bir araştırmada, bu malzeme dişin üzerinde 240 saat bırakıldı. Bu maddenin 240 saat sonra dişte yaptığı aşınma miktarı, kola gibi asitli içeceklerin dişte oluşturduğu aşınma miktarına eşdeğer. Jeli tedavi boyunca dişin üzerinde iki, üç saatten fazla tutmadığımızı göz önünde bulundurursak, hiçbir zararının olmadığını söyleyebiliriz. Zararlı olduğuna dair söylentiler şuradan kaynaklanıyor; diş beyazlatma sırasında diş minesi oksijen aldığı için hassasiyet yapabiliyor.

Dişin üzerindeki mine tabakası normalde sıcağı ve soğuğu geçirmez. Fakat beyazlatma esnasında oksijen aldığından, sıcak ve soğuğu geçirmeye başlar ve bazı kişilerde hassasiyet olabilir. Bu çok normal ve geçici bir durum. Tedavi bırakıldığı an geçiyor. ”Hazır yiyeceklerdeki boyalar diş rengini koyulaştırır.” Esthe-dent Etiler’den Dr. Giray Sagat beyazlatmanın sadece doğal diş yapısı üzerinde etkili olduğunu vurguluyor. Bleaching işlemine hangi aşamada başvurulmalıdır? Çay, kahve sigara gibi bilinen en kuvvetli boyayıcıların yanı sıra havuç, portakal suyu gibi ”kromojenic” gıdalar, hazır yiyeceklerdeki boyar maddeler de dişlerin rengini koyulaştırır. Diş üzerindeki lekelenmelerle dişin kendi renginin koyulaşmasını karıştırmamak gerekir.

Dişlerin yüzeyine yapışmış olan lekeler, fırçalar ve cila pastaları yardımı ya da diş hekiminin yapacağı temizlik işlemi ile kolayca çıkar, ancak dişin içine işlemiş olan renkleşmelerde bleaching işlemi devreye girmelidir. Bleaching işlemi eski dolgu veya kaplamalı dişin rengini de açar mı? Hayır. Beyazlatma sadece doğal diş yapısı üzerinde etkili bir yöntem. Beyazlatmadan sonra dişler ne kadar süre rengini korur? Çay, kahve, sigara gibi maddelerin kullanımı sınırlandığında dişler beyazlığını uzun yıllar koruyabilir. Bleaching‘li dişlerin rengini korumak dişlerimizin temizliğine ne kadar önem verdiğimizle yakından ilişkili. Günde en az iki kere diş fırçalamak, bir kez diş ipi kullanmak ve altı ayda bir diş hekimine kontrole gitmek sağlıklı ve güzel dişlere sahip olmanın birinci koşulu. ”Önce dişlerdeki hassasiyet giderilmeli” Alman Hastanesi Diş Hekimi Erdil Köksöker, doğru kullanıldığı takdirde ”bleaching” yönteminin hiçbir zararı olmadığının altını çiziyor. Diş beyazlatma yönteminin önerilmediği durumlar var mı? Bu yöntem hamile kadınlarda ve emziren annelerde kullanılamaz, çünkü bu konuda herhangi bir araştırma yok. Bence 18 yaşından küçüklerde de kullanılmamalı. Bunun dışında kanser tedavisi gören hastalarda kullanılması da sakıncalı. Doğru uygulanmadığı ve doğru hasta seçilmediği takdirde kötü sonuçlar verebilir. Eğer hastanın dişlerinde çok ciddi aşınmalar varsa; sıcağa, soğuğa ya da tatlıya karşı hassasiyeti varsa önce bu şikayetler tedavi edilmeli, sonra beyazlatma işlemine geçilmelidir. Aksi takdirde dişlere zarar verilmese de ciddi hassasiyetlere sebep olunabilir. Hastanın ağzında açık yara veya çürük varsa bu hastalarda kullanılması sakıncalıdır. Bu yüzden hasta önce bu malzemeyi kullanacak hale getirilmeli, sonra işlem yapılmalıdır.

”Bleaching” yapılmadan önce dişlerdeki hassasiyet nasıl tedavi edilir? Özel flor preperatı uygulanabilir ya da bazı bölgelere dolgu yapıp izole ederek tedavi edilebilir, ama bu her zaman söz konusu olmayabilir de. Aşırı hassasiyet oluştuğunda tedaviye ara verilmeli ya da günaşırı uygulanmalı. Her koyu renkli diş beyazlatılabilir mi? Antibiyotik kullanımından oluşan diş renklenmelerinde başarı elde etmek zordur.

Kanal tedavisi yapılmış ve siniri alınmış dişlerde şans biraz daha fazladır. Kanal tedavisi uygulanmış dişin içini açıp internal bleaching yaparak başarılı olunabilir.

Etiketler:, , ,

Comments are closed.