Buradasınız: Ana sayfa - Hastaliklar - Gangnam Style ölüm saçıyor

Gangnam Style ölüm saçıyor

İngiltere’de 46 yaşında bir adam gangnam dansı yaptıktan sonra kalp krizi geçirip öldü

Tüm dünyayı kasıp kavuran Gamgam dansıyla ilgili uzmanlardan uyarı var.

“Gangnam, horon, kolbastı çok hızlı ritimli danslar. Kalbi yoran bu danslardan uzak durun.”

İngiltere’de 46 yaşındaki adam Noel partisinde gamgam dansı yaptıktan sonra yaşamını yitirdi.

NOEL PARTİSİNDE CAN VERDİ

İngiltere’de 3 çocuk babası 46 yaşındaki Eamonn Kilbride’ın işyerinin düzenlediği Noel partisinde gangnam dansı yaptıktan sonra kalp krizi geçirerek ölmesi tartışma yarattı. Uzmanlar orta yaş grubundakilere gangnam dansı yapmaması uyarısında bulundu. Newcastle Üniversitesi’nden Prof. Bernard Keavney “Gangnam dansı kalbi çok yoruyor. Bu nedenle özellikle orta yaştakiler ve kalp hastaları bu danstan uzak durmalı. Siz durun, bırakın insanlar sizin çevrenizde dans etsin” dedi.

KARADENİZ’DE HORON TEPİP ÖLEN VAR

İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gökhan İpek ise konuyla ilgili şunları söyledi:

“Eğer kişide bir koroner arter veya ciddi aort kapak hastalığı varsa bu durumda ciddi efor sarf edilirse, hızlı ritimli danslarda kalp atım hacmi düşmesi sonucu kalp krizi geçirebilir. Bilinmeyen bir koroner arter hastalığı varsa bu bir enfarktüse yol açabilir. Hasta hayatını kaybedebilir. Koroner arter hastalıkları 40 yaşın altına indi ve 30’lu yaşlarda, özellikle kadınlarda gizli kalp rahatsızlıklarına rastlanabiliyor. Nasıl ki kalp hastalarına ağır sporlar, efor tavsiye etmiyorsak, hızlı ritimli danslar ve uzun dans da tavsiye edilmez. Karadeniz’de horondan ölen var. Horon da hızlı ritimli bir oyundur. Kolbastı ve gangnam dansı da öyle.”

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.