Buradasınız: Ana sayfa - Şifalı bitkiler - zencefil nasıl yetişir

zencefil nasıl yetişir

Çok yıllık, 150 cm’ye kadar boylanabilen, kamış görünümünde, otsu bir bitkidir. Yaprakları mızrak biçiminde, sivri uçlu ve tarçın kokulu; çiçekler turuncu san renkli ve birçoğu bir aradadır.

Bitkinin kullanılan kısmı kökleridir. Kökten basitçe toplanıp açık havada kurutulursa gri zencefil; özel bıçaklarla dış tabakası soyulur, suyla yıkanır ve güneşte kurutulursa beyaz zencefil elde edilir. Zencefil, Asya’da geçmişten beri en çok itibar gören bitkilerinden biriydi. Ortaçağ Avrupası’nda bitkinin cennet bahçelerinden geldiğine inanılırdı. Zencefil hem baharat olarak hem de sağlık alanındaki değeniyle dünyanın en önemli bitkilerinden biri olma özelliğini hala korumaktadır.

Yetiştiği yerler: Güneydoğu Asya’da doğal olarak yetişir. Kuzey ve Güney Yarıküre’nin tropikal bölgelerinde kültürü yapılmaktadır. Hindistan, dünyanın en büyük zencefil üreticisidir. Üretilen ülketere göre “Nijerya zencefili”, “Çin zencefili”, “Afrika zencefili”, “Koşin zencefili” olarak isimlendirilen tipleri vardır. Bunlardan en makbülü

“Kalküta zencefili” adı verilen Hindistan’da üretilen tiptir. Etken bileşkeni: yüzde 0,3-3,3 oranında uçucu yağ, yüzde 60 arasında nişasta, yüzde 5-8 oranında reçine ve müsilaj içerir. Uçucu yağın yüzde 30-70’i seksiterpen ve ayrıca monoterpenikaldebit ve alkol de içermektedir. Drogun keskin tat ve kokusunu veren, uçucu olmayan acı maddeler (yüzde 4-7,5) fenolik keton yapısında olan şogaol ve gingerollerdir.
Zencefil nerelerde kullanılır
Sağlıkta: uyarıcı, mideyi, terletici ve kızartıcı etkilidir. Taşıdığı şogaol ve gingerol zencefile bulantı giderici etkisini kazandırır. Bu nedenle zencefil taşıt tutmalarında etkilidir. Bağırsak kastarının hareketini aktive eder, tükürük salgısını uyanır, mide salgısını artırarak sindirimi kolaylaştırır. Zencefil, kuvvet verici, iştah açıcı, sindirimi kolaylaştırıcı ve gaz söktürücü özelliklerinden dolayı kullanılır. Ayrıca hafif gastritlerde olumlu etki gösterir. Halk ilacı olarak da mideyi, balgam söktürücü olarak bilinir ve soğuk algınlığında kullanılır.
Gıdada: genellikle şerbet, meşrubat ve likör yapımında kullanılır. Çeşitli pastalara, keklere, meyve salatalarına, dolmalara, pilava ve her türlü beyazpeynire ilave edilir. Hintlilerin “koni” adlı baharat karışımında yer alır.

Etiketler:, ,

Comments are closed.